Interiér za 250 tisíc korun

Čtenářka Soňa si jako první vlastní bydlení pořídila byt 2kk nedaleko Brna. Jak říká, sama se snažila vymyslet, jak nejlépe byt zařídit, ale je tolik možností a jí se líbí skoro všechny. Na zařízení je možné počítat s částkou 250 tisíc, vždyť některé věci je možné dokupovat postupně.  

 

Soňa je mladá osmadvacetiletá slečna, která je prozatím sama. Její životní styl je hektický, hodně pracuje a na vaření jí čas ani chuť nezbývá. Přesto by chtěla funkční kuchyň se vším podstatným. „Televizi moc neholduji, ale občas se samozřejmě podívám na zprávy, nebo si ji ráda pustím u snídaně,“ dodává. Místo televize dává přednost knížce. Uvítala by knihovnu a pohodlné křeslo s lampou na čtení. Důležitým požadavkem na zařízení byl prostorný pracovní stůl.

 

Zařízení bytu se ujal tým designérů z firmy totostudio.

Dispoziční rozvržení hlavní obytné místnosti designéři oproti náčrtu v projektu upravili. Kuchyňská linka měla instalace připravené na velkou kuchyň, která by vůči prostoru byla nevyvážená a zabírala by mnoho prostoru. Na obývací část a požadavky Soni by již nezbyl prostor. Navržená kuchyň přitom nabízí veškeré zázemí pro vaření pro přátele i rodinu. Na kuchyňskou linku navazuje stůl, od kterého je možné sledovat televizi. Stolek je možné odsunout a doplnit provizorní židle pro návštěvu. Když se návštěva zdrží i na noc, vyspí se pohodlně na rozkládací pohovce umístěné mezi okny.  

Na kuchyň navazuje obývací sestava s televizí. Soňa si přála, aby televize nebyla dominantní. Její umístění na rozhraní kuchyně a obývací části umožňuje její sledování odkudkoli. Navázání nábytku na bok chladničky je zajímavým detailem, který opticky potlačí velikost kuchyně a nenásilně zakryje bok vysoké skříně pro vestavnou chladničku.

Pracovní stůl včetně potřebných úložných prostor je umístěný na stěně za dveřmi. Při vstupu do místnosti tak zůstává skryt prvnímu pohledu a obývací pokoj nepůsobí jako pracovna. Na pracovním i konferenčním stolku je použitý stejný zajímavý detail různé tloušťky materiálů. Zatímco nosná část stolu je silná cca 20mm, obkladový masivní prvek má celých 5centimetrů.

Čtecí koutek má Soňa navržený u vstupu na terasu. Nechybí pohodlné křeslo s lampou ani prostorná knihovna. Křeslo má praktickou otočnou podnož, je možné ho orientovat jak do místnosti, tak s pohledem ven.

 

„Mám ráda čistý styl, přírodní materiály, žádné kudrlinky, funkční a praktické věci. Na podlahu jsem si vybrala bělený dub. Chtěla bych přírodní a neutrální tóny, snesu i šedou, růžovou, fialkovou, ale vyhýbám se žluté, oranžové, červené a podobným ostrým barvám,“ přibližuje Soňa svou představu o barevnosti interiéru. Designéři vybrali pro její byt ořech s prokreslenou kresbou dřeva v kombinaci se světlým javorem. Jako obklad v kuchyni navrhli skleněnou mozaiku. Zdi jsou převážně bílé, jen stěna za pracovním stolem je opatřena plastickou tapetou v jemném odstínu kávové. Výrazným doplňkem je koberec u sedačky, který ladí s ořechovým dřevem. Celý interiér působí harmonicky a sladěně. Dřevo dodává útulnost a pocit tepla. Přírodní odstíny nechávají Soně volnou ruku při výběru barevných doplňků.

 

Rada designérů

Při řešení nové kuchyně vnímejte prostor jako celek. Není možné vytrhnout rozměr kuchyně z kontextu, rozmáchnout se a koupit kuchyň, která bude pro celkovou velikost prostoru nepřiměřená. Vždy berte v úvahu velikost jídelní stolu i rozmístění dalšího nábytku. V případě Soni byla původní kuchyň navržena až po zešikmení stropu. Jídelní stůl by tak zabral místo v obýváku a i přesto, že Soňa příliš nevaří, kuchyň by byla dominantou celého bytu.

Věra Tomíčková, Petr Tomíček
bytový designer, návrhy a realizace interiérů
www.totostudio.czPodobné články

Single byt: Bydlení pro mladého muže

Bydlení pro single mladého muže nemusí znamenat podnájem se sektorovým zařízením. Úspěšní mladí lidé si naopak bydlení užívají a rádi si svůj byt zařídí po svém. Jak vybavil byt pan Zbyšek z Karlových Varů, posuďte sami.

Varná deska: plyn, nebo elektrika?

Rozhodujete se, jestli si pořídit plynovou, nebo elektrickou varnou desku? Přinášíme souhrnný přehled všech argumentů.

Deset praktických rad od bytového designéra

Stále více lidí dbá na kulturu svého bydlení a interiér svého domova chce zařídit vkusně a nápaditě. Pro někoho je to zábava, ale někteří neví, jak se orientovat na trhu s bytovým vybavením a jak sladit jednotlivé styly a materiály. Výsledek pak nemusí odpovídat vysněným představám.© 2022 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO