Koupelna na pár metrech čtverečních

Zařizování malé koupelny je mnohem složitější, než té velké. Je potřeba počítat doslova s každým centimetrem a důmyslně využít celý prostor. Pokud vlastníte koupelnu, která čítá sotva pár metrů čtverečních, nezoufejte! Poradíme vám, jak ji účelně zařídit a vměstnat vše, co je potřeba.

 

Malá koupelna ve starších nebo panelových bytech má mnohdy rozměry pouhých cca 150x150cm. Podle původních projektů se počítalo pouze s nutnou očistou těla. V současné době se na ni však pohlíží zcela odlišným způsobem – koupelna je místem k relaxaci. Jejímu zařizování věnujeme větší pozornost, dbáme na výběr doplňků, zdobíme prostor květinami. V nových bytech a rodinných domech proto není výjimkou, že koupelna má i přes 10m2.

Na problém malých koupelen se zaměřili také výrobci zařizovacích předmětů – především sanitární keramiky. V jejich nabídce je možné nalézt speciální kolekce, které svojí velikostí a tvarem vyhovují malým prostorám. Rozhodně se vyplatí si za ně trochu připlatit.

Zařizování malých prostor je vždy otázkou kompromisů. S celou rodinou bychom se tedy měli poradit, co můžeme oželet, co se příliš nevyužívá. Když se důkladně zamyslíme a probereme všechna pro a proti, zjistíme, že se bez některých věcí bez většího omezování obejdeme.

 

VANA NEBO SPRCHOVÝ KOUT?

 

Trik, jak koupelnu nafouknout, vám bohužel neporadíme. Proto je nutné se hned zpočátku budování malé koupelny rozhodnout, zda-li si pořídit vanu nebo sprchový kout.

Vaně nezapřeme relaxační účinek. Mnoho lidí si velmi rádo odpočine v horké lázni, případně doplněné vodní masáží. Cachtání ve vodě navíc velmi milují děti. Trváte-li na vaně, nabízí se pořízení malé, ale pohodlné, vany a vany se zástěnou. Vana zpravidla zabere celou jednu stěnu koupelny. Její tvar je dobré vybírat s ohledem na umyvadlo, některé modely ho mají k sobě připevněné. Velmi často bývá umyvadlo částečně nad prostorem vany. Každopádně zvolme běžný rozměr umyvadla, malé umývátko patří na toalety. Širší umyvadlo se bude hodit početné rodině, protože se k němu vejde více členů. Částečně tak nahradí komfort dvou samostatných umyvadel.

Do malé koupelny vybírejme buď některou z menších rovných van - zpravidla budeme omezeni šířkou místnosti 140, 150 nebo 160cm, nebo rohovou vanu s rozměr 150/160 x 75cm. Vana by neměla příliš zasahovat do středu místnosti, aby zůstal zachovaný prostor u umyvadla a na utření. Atypicky tvarované vany mají tvar připomínající na jedné straně zúženou elipsu. V užším místě je určen prostor pro nohy. Vanu zde doplňuje stejně tvarované umyvadlo.

Ideálním řešením do malé koupelny může být vana se zástěnou. Praktická zástěna umožní pohodlné sprchování podobně jako ve sprchovém koutě. Zástěna se vyrábí ze skla nebo plastu, může být čirá nebo opatřená ornamenty. Vyplatí se připlatit si za snadno udržovatelný povrch, na kterém nejsou tolik vidět zaschlé kapky. Zástěna je uchycena na pantech a lze s ní podle potřeby manipulovat. Instalací vany se zástěnou získáte 2v1 – pohodlí vany i praktický sprchový kout. Navíc zástěna zamezí nechtěnému cákání ve vaně při dětském řádění.

Ten, kdo dá přednost sprchování a umístí do koupelny s malým prostorem sprchový kout, získá více volného prostoru. Není třeba vybírat ten nejmenší sprchový kout, bez problémů se vejde i prostorný 100x100cm box (příležitostně i pro dvě osoby). Na výběr máme z několika řešení. Buď si zvolíme některý z nabízených plastových nebo skleněných koutů, nebo kout vyzdíme a opatříme dveřmi nebo závěsem. Je pak na dispozicích koupelny, bude-li sprcha v rohu nebo kolmo ke zdi. Sprchovací vaničku lze instalovat nad podlahu, do roviny s ní a nebo odpad vytvořit přímo v podlaze koupelny. Na trhu jsou také hluboké vaničky, které mohou např. dětem nahradit malou vanu.

Sprchový kout je pro každodenní hygienu pohodlnější, při sprchování navíc spotřebujeme méně vody. Obzvlášť ho lze doporučit pro starší a imobilní lidi, pro které je obtížné přelézání okraje vany.

 

TIP: Dostatek světla opticky koupelnu zvětší. Do koupelen, které nemají vlastní okno, přiveďme denní světlo pomocí okénka nebo luxfer v horní části zdi, např. nad kuchyňskou linkou.

 

TOALETA V KOUPELNĚ ANO, ČI NE?

 

koupelna totostudio.czZvláště při rekonstrukcích bytového jádra zvažujeme, odkud přidat pár centimetrů. Často se nabízí řešení v podobě probourání prostoru toalety a spojení obou částí. Nutno zdůraznit, že toto řešení má na jedné straně velké příznivce, ale na straně druhé také zarputilé odpůrce. Co si tedy vybrat?

Odborníci radí, že spojená toaleta s koupelnou by měla být pouze v případě, že v domě/bytě se nachází ještě jedno samostatné WC. Nejméně vhodné je spojování pro početnou domácnost. Představte si ráno: každý si potřebuje dojít na toaletu a každý vyčistit zuby. Musíme si uvědomit, že ranní a večerní hygienu vykonává rodina téměř ve stejnou dobu. Nepříjemný zápach při používání toalety se do voňavého prostředí také příliš nehodí. Při spojené koupelně s toaletou se nedá vyhnout otázce: Už budeš?

V menších bytech pro jednu až dvě osoby může být propojení výhodné. Vypuštění příčky mezi koupelnou a WC a použití pouze jedněch vstupních dveří uspoří alespoň pár drahých centimetrů. Vždy je ale užitečné, aby byla toaleta odcloněna pohledu ode dveří nízkou zídkou, matným sklem nebo paravánem. Několik centimetrů místa lze získat zkrácením toaletní mísy. Běžná mísa má cca 56cm, existují však závěsné zkrácené varianty 48cm. Bidet může nahradit ruční sprška.  

 

TIP: Odraz z lesklých povrchů opticky zvětšuje. Do malé koupelny umístěme velké zrcadlo a lesklé obklady.

 

KAM S PRAČKOU?

 

Umístit pračku je velký oříšek. V domácnosti s malou koupelnou zpravidla není prádelna ani technická místnost. Je na zvážení, co získáme tím, že z prostoru koupelny pračku odstěhujeme. Vznikne úložný prostor, případně místo pro větší umyvadlo, sušák na ručníky… Ale kam s ní?

Jednou z variant je pračka v kuchyni. Podobně jako myčka na nádobí může být vestavěná mezi skříňkami. Někomu se však příčí manipulace se špinavým prádlem v místě, kde se chystá jídlo. Další variantou je instalace pračky např. do vestavné skříně v chodbě.

Zajímavým architektonickým řešením je vložení pračky do výklenku přímo v koupelně: místnost pro WC bývá v některých případech zbytečně hluboká. Posuneme-li toaletu blíže ke dveřím, vznikne za ní prostor, který probouráme do koupelny. Do vzniklého prostoru bez potíží zasuneme pračku a nad ní úložné prostory. Výklenek můžeme opatřit například praktickou žaluzií, abychom ho zakryli.

Do malé koupelny vybírejme úzké pračky. Na trhu jsou zúžené modely hloubky pouze 40cm, přitom pojmou obvyklých 5kg prádla. Máme-li už pračku starší a mělký model nechceme kupovat, pořiďme si umyvadlo s odkládací plochou nad pračkou.

 

OBKLADY A DLAŽBY

 

Výběr obkladů a dlažeb do malé koupelny by se měl řídit několika pravidly. Jde o to, docílit maximálního optického zvětšení prostoru. Při nevhodně zvolené kombinaci může dojít k opačnému efektu.

Světlé. Protože světlo opticky prostor zvětšuje, vybírejme zásadně světlé obklady a dlažby. Pro zdůraznění barevné kolekce je možné doplnit několik výrazný prvků v tmavších barvách (např. listely). První dojem by však měl působit projasněně. Není nutné držet se pouze čistě bílé, vhodné jsou samozřejmě i odstíny béžové, oranžové, růžové, modré, zelinkavé – každý podle svého vkusu.

Dříve se velký formát do malých prostor nedoporučoval, dnes se však objevuje i v sériích malých koupelen. Pro malou koupelnu zvolme větší formát, ale takový, který se na stěně stihne zopakovat. Například 60x30 se na stěně 150cm zopakuje pouze 2,5x, vhodnější bude 50x25, který bude alespoň 3x. Zajímavě vypadají kombinace velkých formátů a malé mozaiky jako doplnění např. kolem umyvadla, vany, sprchového koutu. Klasickým formátem 15x15, 20x20 nic nezkazíme. Při volbě výrazných vzorů v obkladu buďme střídmí. Stačí jedno dvě doplnění, pokud jich dáme moc, upozorníme jejich hustotou na malou velikost zdí.

Lidské oko není dokonalé a můžeme ho zmást pomocí optických klamů. Obdélníkové formáty obkladů a dlažeb pokládejme tak, aby opticky rozšiřovaly prostor. Chceme-li dosáhnout efektu, že je místnost širší, dejme ho podélně přes šířku zdi. Tam, kde je neduhem nízký strop, natočme obklad vzhůru. V malých prostorách je hezké použít výrazný proužek přes celou zeď.

Obklady neumisťujme až do stropu. Stačit bude výška cca 2m, zbylý prostor vymalujme omyvatelnou barvou vhodnou do koupelny. Strop nechme světlý.

 

TIP: Dlažby (na podlahu) by měly mít větší formát než obklady (na stěny). Podlaha by měla být tmavší než zdi.

 

TIP: Používejme odlehčené materiály na úložné prostory. Vhodné je sklo ve všech jeho variacích a drátěné systémy.

Věra Tomíčková, Petr Tomíček

Návrhy a realizace interiérů, bytový designér

www.totostudio.cz







Podobné články

Single byt: Bydlení pro mladého muže

Bydlení pro single mladého muže nemusí znamenat podnájem se sektorovým zařízením. Úspěšní mladí lidé si naopak bydlení užívají a rádi si svůj byt zařídí po svém. Jak vybavil byt pan Zbyšek z Karlových Varů, posuďte sami.

Vyznáte se v nových energetických štítcích?

Téměř polovina celkové spotřeby energie a bezmála pětina spotřeby vody se v domácnosti připisuje domácím spotřebičům. Tento fakt zatěžuje nejen životní prostředí, ale kvůli stále rostoucím cenám elektřiny a vody i rodinný rozpočet.

Návrh interiéru je dnes již běžnou záležitostí

Interiér není levná záležitost a nepořizuje se na krátký čas, proto je dnes již docela běžné poradit se s odborníkem.



© 2024 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO