Kuchyň versus původní vybavení bytu

Rozhodneme-li se vyměnit původní kuchyňskou linku a ponechat ostatní vybavení bytu, měli bychom se při výběru nového kuchyňského nábytku zamyslet.

Pokud je výměna kuchyně provázena i částečnou rekonstrukcí a měníme dispozice bytu, měli bychom brát ohled, bude-li kuchyň samostatná nebo propojená s ostatním obývacím prostorem. Propojené místnosti by spolu měli alespoň částečně barevně korespondovat. Měli bychom volit barvy, které nejsou v rozporu. Není podmínkou volit barvy naprosto identické, stačí vybrat podobný odstín. Například pokud máme současný nábytek v třešni, tedy v červených odstínech, bude k němu ladit odstín olše, buku nebo calvadosu. Pokud ovšem nábytek hraje do hnědých odstínů, volme raději kombinace ořechu nebo dubu. Základní barvy dřeva ovšem můžeme doplnit o pastelové odstíny – nejčastěji se používá vanilka. Na první pohled pak rozdílné odstíny vzájemně ladí pomocí doplňků.

Další varianta volby odstínů je opak světlé a tmavé. Stará lakovaná komoda v tmavě hnědé až černé barvě může být doplněna světlou například březovou kuchyní. Komoda vedle světlé krásně vynikne jako soliter a světlá kuchyňská linka místnost opticky zvětší. Nesnažme se však napodobit nábytek po babičce nebo ze zrušené kanceláře. Lépe vypadají kusy úmyslně odlišné než nevhodně podobné.

S čím bychom neměli příliš experimentovat, je styl. Ačkoli kombinace naprosté moderny a starožitného kusu může být při citlivém použití velice zajímavá, bez pomoci zkušeného bytového architekta bychom měli být opatrní. Styl nové kuchyně by měl být ve stylu celého bytu. Nezdařile vypadá byt, kde je nový nábytek jakoby vytržen z kontextu, jakoby z jiného bytu. Místnosti by na sebe měli stylově navazovat a tak pokud vlastníme obývák klasičtější, dejme pozor na moderní lakované a technické kuchyně. Zvolme raději střední proud ve stylu „psaníčko“. Jednodušší zařizování je, pokud zařizujeme všechno najednou a můžeme tak vše sladit, než pokud dokupujeme jednotlivé kusy samostatně.

Pokud se na výběr a sladění nových kusů necítíme, neváhejme oslovit bytového architekta, který má praxi a s vhodným výběrem nám pomůže. Výsledek pak bude určitě stát za to.

 

Věra Tomíčková, bytový designér

Návrhy a realizace interiérů, www.totostudio.cz





Podobné články

Varná deska: plyn, nebo elektrika?

Rozhodujete se, jestli si pořídit plynovou, nebo elektrickou varnou desku? Přinášíme souhrnný přehled všech argumentů.

Jak připravit instalace pro kuchyňskou linku

Příprava instalací pro kuchyňské spotřebiče se řídí přísnými pravidly. Některá vycházejí z technických norem, jiná z požadavků výrobce kuchyní. Přinášíme ucelený přehled, se kterým neuděláte chybu.

Reportáž z veletrhu Pragointeriér 2013

Přinášíme fotoreportáž z veletrhu Pragointeriér 2013. Představujeme stánek č.14 v pravém křídle Průmyslového paláce na výstavišti v Praze Holešovicích.



© 2025 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO