Efekty barevných stěn

Barvy na stěnách jsou nedílnou součástí interiéru. Jejich výběru věnujme zvýšenou pozornost, protože každá, zvláště pak sytá barva, na nás fyziologicky působí pomocí impulsů. Nejimpulsivnější sílu vyzařuje oranžová, pak žlutá, přes červenou, zelenou, po modrou, až fialovou.

 

Barvy a lidská psychika

Zatímco některé barvy uklidňují, jiné nás dráždí. Barvy mohou dokonce ovlivňovat i chuť k jídlu. Teplé barvy nás podněcují a dráždí, studené odstíny naopak tlumí.

Bílou barvu vnímáme jako symbol čistoty a pořádku. Je to neutrální barva, kterou lze použít do jakéhokoli interiéru. Bílou použijí ti, kteří se bojí experimentovat a raději volí jistotu. Bílá zesvětluje, v kombinaci s jinými barvami zjasňuje použité odstíny.

Zelená je především uklidňující. Hodí se do ložnic nebo jiných relaxačních pokojů. V místnostech, kde se chceme vyburcovat k aktivitě, zvolme raději některý z agresivních odstínů.

Působení barev je závislé na sytosti odstínu. Světlé odstíny se hodí na velké plochy, syté pak spíše na zvýraznění soliterů. Můžeme si s odstíny i hrát – podkladovou základní barvu dáme světlejší, na ni pak v doplnění buď barvu sytou ve stejné škále nebo i naprosto odlišnou. Tento prvek můžeme použít např. na zvýraznění výklenků a sloupů.

 

Barvy jako optický klam

Použití barev je téměř věda. Vymalovat bychom měli místnost tzv. na míru. Do tmavé místnosti jistě použijme především světlé barvy. Čím tmavší použijeme, tím se nám místnost bude zdát menší. Barvami můžeme ovlivnit také šířku a výšku pokoje, tedy jak ho vnímáme. Protější zeď dlouhé místnosti přitáhneme tak, že ji vymalujeme tmavším odstínem. Úzký pokoj opticky rozšíří podélné pruh(y) v sytých barvách. Není vhodné barvy stěn přetáhnout až ke stropu. Opticky zvýšíme výšku místnosti, pokud barvu dotáhneme cca 15cm od stropu a zakončíme tenkou linkou. Strop by měl zůstat světlý, nejlépe bílý. Nebudeme mít pocit, že nám padá na hlavu. V ojedinělých případech si samozřejmě můžeme nakreslit na strop třeba hvězdné nebe, ale to se rozhodně nehodí všude.

Nebojte se barev a dopřejte oživení svému interiéru. Vymalováním můžeme snadno ovlivnit jeho tvář, kterou lze poměrně snadno měnit. Jednou můžete mít modrý salonek, za pár let třeba zelinkavý.

 www.totostudio.cz
Návrhy a realizace interiérů

Věra Tomíčková

Bytovým designem a návrhy interiérů se souvisle zabývá od roku 2001.

Od roku 2005 spojila své odborné praktické zkušenosti se psaním
a stala se odbornou redaktorkou tištěných a internetových
časopisů o bydlení.
   Petr Tomíček

Bytovým designem a návrhy interiérů se souvisle zabývá od roku 2000.

Věnuje se výtvarné činnosti
a návrhům produktového designu.
Působil jako designér a 3D modelář ve společnosti zabývající se vývojem
v automobilovém průmyslu.

 Podobné články

Stůl jako střed našeho bytu

Jídelní stůl je důležitou součástí interiérového zařízení. Kolem stolu se odehrává velká část našeho rodinného života. Sházíme se u něj s rodinou u dobrého jídla, při posezení s přáteli, řešíme naše problémy a děláme důležitá rozhodnutí. Posezení u stolu pro nás bývá i způsobem relaxace. Psychologové dodávají, že společné stolování stmeluje rodinu.

Volně stojící nebo vestavěné spotřebiče?

Již dávno jsou pryč doby, kdy standardním vybavením kuchyně byl jen volně stojící sporák. Dnes si zákazník při pořizování kuchyňských spotřebičů může vybírat. Sporáky, myčky, chladničky – všechny se nabízejí v provedení volně stojícím nebo vestavěném.

Kuchyň versus původní vybavení bytu

Rozhodneme-li se vyměnit původní kuchyňskou linku a ponechat ostatní vybavení bytu, měli bychom se při výběru nového kuchyňského nábytku zamyslet.© 2020 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO