Efekty barevných stěn

Barvy na stěnách jsou nedílnou součástí interiéru. Jejich výběru věnujme zvýšenou pozornost, protože každá, zvláště pak sytá barva, na nás fyziologicky působí pomocí impulsů. Nejimpulsivnější sílu vyzařuje oranžová, pak žlutá, přes červenou, zelenou, po modrou, až fialovou.

 

Barvy a lidská psychika

Zatímco některé barvy uklidňují, jiné nás dráždí. Barvy mohou dokonce ovlivňovat i chuť k jídlu. Teplé barvy nás podněcují a dráždí, studené odstíny naopak tlumí.

Bílou barvu vnímáme jako symbol čistoty a pořádku. Je to neutrální barva, kterou lze použít do jakéhokoli interiéru. Bílou použijí ti, kteří se bojí experimentovat a raději volí jistotu. Bílá zesvětluje, v kombinaci s jinými barvami zjasňuje použité odstíny.

Zelená je především uklidňující. Hodí se do ložnic nebo jiných relaxačních pokojů. V místnostech, kde se chceme vyburcovat k aktivitě, zvolme raději některý z agresivních odstínů.

Působení barev je závislé na sytosti odstínu. Světlé odstíny se hodí na velké plochy, syté pak spíše na zvýraznění soliterů. Můžeme si s odstíny i hrát – podkladovou základní barvu dáme světlejší, na ni pak v doplnění buď barvu sytou ve stejné škále nebo i naprosto odlišnou. Tento prvek můžeme použít např. na zvýraznění výklenků a sloupů.

 

Barvy jako optický klam

Použití barev je téměř věda. Vymalovat bychom měli místnost tzv. na míru. Do tmavé místnosti jistě použijme především světlé barvy. Čím tmavší použijeme, tím se nám místnost bude zdát menší. Barvami můžeme ovlivnit také šířku a výšku pokoje, tedy jak ho vnímáme. Protější zeď dlouhé místnosti přitáhneme tak, že ji vymalujeme tmavším odstínem. Úzký pokoj opticky rozšíří podélné pruh(y) v sytých barvách. Není vhodné barvy stěn přetáhnout až ke stropu. Opticky zvýšíme výšku místnosti, pokud barvu dotáhneme cca 15cm od stropu a zakončíme tenkou linkou. Strop by měl zůstat světlý, nejlépe bílý. Nebudeme mít pocit, že nám padá na hlavu. V ojedinělých případech si samozřejmě můžeme nakreslit na strop třeba hvězdné nebe, ale to se rozhodně nehodí všude.

Nebojte se barev a dopřejte oživení svému interiéru. Vymalováním můžeme snadno ovlivnit jeho tvář, kterou lze poměrně snadno měnit. Jednou můžete mít modrý salonek, za pár let třeba zelinkavý.

 www.totostudio.cz
Návrhy a realizace interiérů

Věra Tomíčková

Bytovým designem a návrhy interiérů se souvisle zabývá od roku 2001.

Od roku 2005 spojila své odborné praktické zkušenosti se psaním
a stala se odbornou redaktorkou tištěných a internetových
časopisů o bydlení.
   Petr Tomíček

Bytovým designem a návrhy interiérů se souvisle zabývá od roku 2000.

Věnuje se výtvarné činnosti
a návrhům produktového designu.
Působil jako designér a 3D modelář ve společnosti zabývající se vývojem
v automobilovém průmyslu.

 Podobné články

Single byt: Bydlení pro mladého muže

Bydlení pro single mladého muže nemusí znamenat podnájem se sektorovým zařízením. Úspěšní mladí lidé si naopak bydlení užívají a rádi si svůj byt zařídí po svém. Jak vybavil byt pan Zbyšek z Karlových Varů, posuďte sami.

Reportáž pro časopis Bydlení

Jak se fotí interiér bytu pro mladého muže v Karlových Varech. Nahlédněte pod pokličku profesionálnímu fotografovi.

Koupelna na pár metrech čtverečních

Zařizování malé koupelny je mnohem složitější, než té velké. Je potřeba počítat doslova s každým centimetrem a důmyslně využít celý prostor. Pokud vlastníte koupelnu, která čítá sotva pár metrů čtverečních, nezoufejte! Poradíme vám, jak ji účelně zařídit a vměstnat vše, co je potřeba.© 2022 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO