Linoleum není PVC

Pojem linoleum a PVC si lidé často pletou. Všemu, co není koberec, dřevěná podlaha, plovoucí nebo dlažba, říkají prostě „lino“. Přitom rozdíl mezi linoleem a PVC je vyloženě zásadní.
 
Linoleum je přírodní
Linoleum je materiál tvořený z přírodních surovin – lněného oleje, korkové nebo dřevité moučky, dále pak jutové tkaniny a barviv. Linolea s korkovou moučkou jsou pružnější a měkčí, používají se například ve sportovištích. Rychleji se však opotřebí. Linolea s dřevitou moučkou jsou pevnější a odolnější, lépe se barví.
Podlaha z linolea je pružná, odolná proti oděru, hodí se pro alergiky. Při výběru musíme posuzovat nároky na zatížení v interiéru. Pro obytné interiéry se doporučuje tloušťka 2mm, do zatěžovaných míst 2,5mm. Do průmyslových objektů se používají tloušťky 3,2 – 4mm. Pro linoleum je typický jednobarevný nebo jemně melírovaný vzhled. Široký výběr barev dokáže vyhovět každému interiéru. Máme možnost kombinovat různé barvy a vytvořit tak zajímavé motivy. Nejčastěji se linoleum prodává v rolích, novinkou je však také montáž lamel pomocí zámků jako plovoucí podlaha.  
Pokládka vyžaduje pečlivost. Je nutné připravit čistý rovný povrch. Jako přírodní materiál má tendenci se pohybovat, proto se linoleum v rolích v celé ploše lepí. Pomocí speciálního lepidla se jednotlivé části svaří a vytvoří se dojem bezespárové krytiny.
 
Zajímavé: Linoleum má specifickou reakci na světlo. Lněný olej se v materiálu vlivem světla pohybuje a zakryté části podlahy mírně mění odstín. Po odkrytí se barevnost zase vyrovná zhruba během dvou týdnů.
 
Povrch linolea tvoří speciální vosková vrstva, která se nanáší již při výrobě. Tuto vrstvu nesmíme při údržbě narušit, aby nedošlo ke vzniku pórů, ze kterých se špína hůře vymývá. Údržba se provádí na sucho nebo vodou bez saponátů, případně je nutné použít saponáty s PH neutrální nebo speciální prostředky na linoleum. Při správné údržbě bude linoleum sloužit desítky let.
 
PVC dokonale imituje
PVC (polyvinylchlorid) nebo CV (cushion vinyl – měkčený vinyl) je syntetický materiál. Rozlišujeme heterogenní a homogenní krytiny. Heterogenní jsou tvořeny více vrstvami – základní vrstvou je skelné vlákno, které zaručuje rozměrovou stálost, dále pak vrstva PVC potištěná motivem a čirá nášlapná vrstva. Pro zlepšení efektu je povrch lehce profilován, aby věrně imitoval povrch dřeva nebo kamene. Nášlapná vrstva by měla být alespoň 0,2mm, aby se brzy nesešlapala. Homogenní krytiny tvoří jedna vrstva, která je probarvená celá. Tento druh bývá odolnější a dražší. Na trhu jsou nejvíce zastoupeny heterogenní PVC.
Při výběru PVC se musíme řídit dle tzv. technického listu. Na něm výrobce udává možnost zatížení a doporučené použití (zpravidla zobrazené pomocí srozumitelných piktogramů). Rozlišuje se, zda je podlaha vhodná do domácnosti nebo veřejných prostor, jaká je intenzita zatížení, odolnost vůči bodovému tlaku (např. židle), barevná stálost, odolnost vůči chemikáliím atd. Podlahové krytiny tloušťky 1,3 až 1,6mm jsou vhodné do méně zátěžových prostor. Do místností, kde hrozí uklouznutí, je vhodné použít PVC s příměsí křemičitého písku.
PVC si stále častěji nachází místo v našich interiérech především díky velmi široké nabídce dekorů. Velmi zdařile imituje všechny druhy dřeva, kamene, korku nebo linolea. Povrch bývá od přírodního materiálu k nerozeznání. Přitom je měkké, zvukově i tepelně izolující, vhodný pro alergiky, má tvarovou paměť. Snadná pokládka v rolích šíře od 1,5 do 5m, údržba a příznivá cena jsou nezanedbatelnými parametry, kterými se řídíme při výběru nové podlahy. Kvalitní PVC nám může sloužit i dvacet let.
 
Cenové srovnání
Linoleum včetně pokládky cena cca 1.000Kč/m2
PVC včetně pokládky cena cca 500Kč/m2

Věra Tomíčková, bytový architekt
návrhy a realizace interiérů
www.totostudio.cz







Podobné články

Deset praktických rad od bytového designéra

Stále více lidí dbá na kulturu svého bydlení a interiér svého domova chce zařídit vkusně a nápaditě. Pro někoho je to zábava, ale někteří neví, jak se orientovat na trhu s bytovým vybavením a jak sladit jednotlivé styly a materiály. Výsledek pak nemusí odpovídat vysněným představám.

Varná deska: plyn, nebo elektrika?

Rozhodujete se, jestli si pořídit plynovou, nebo elektrickou varnou desku? Přinášíme souhrnný přehled všech argumentů.

Byt 3kk v Praze

Právě jsme dokončili interiér bytu 3kk v Praze. Zajímavé je především prostorové řešení obýváku s televizí na sádrokartonové příčce.  Moderní interiér doplňuje krb na biolíh. V kuchyni si povšimněte elegantního odsavače a v ložnici upozorňujeme na detail proužků na vestavné skříni. Jak se realizace povedla, posuďte sami.



© 2024 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO