Přejímáte nový byt či dům? Pozor na skryté závady!

Kdo by se netěšil na okamžik, kdy si konečně půjde převzít své nové bydlení. Euforie nás v této chvíli však může zaslepit natolik, že přehlédneme závady, které nás mohou následně přijít velmi draho.

Pokud se právě Vám blíží chvíle, kdy si konečně půjdete převzít svůj vysněný nově postavený byt či dům od developera, rozhodně zbystřete. Přestože se jedná o akt vcelku radostný, a nikomu se v té chvíli nechce myslet pesimisticky, zanedbání či ignorování některých závad se opravdu nemusí vyplatit. Všichni jsme nejspíš slyšeli zkušenosti majitelů bytů z developerských projektů, kteří nedlouho po nastěhování začali objevovat dosti závažné závady, které jim nejen zkazily náladu, ale jejich náprava i nepříjemně zasáhla do finančního rozpočtu.

Jsou problematická místa, která si můžeme snadno zkontrolovat sami. Jedná se o vybavení bytu, které je jednoduše přístupné i laickým pohledem. Konkrétně se to týká zpracování oken, dveří, vybavení koupelny a WC, nebo například kuchyňské linky, pokud je součástí bytu již ve fázi předávání. Jednoduše lze také zjistit, zda jsou funkční světla. Ale bohužel je i mnoho dalších věcí, které člověka, který není stavebním odborníkem, nebo nemá s procesem předávání nemovitosti mnohé zkušenosti, nemohou ani napadnout, natož aby je byl schopen zkontrolovat.

V dnešní době je naštěstí možné objednat si tzv.
Inspektora nemovitosti. Ten se s Vámi účastní samotného přejímání nemovitosti a dokonale zkontroluje všechno za Vás.
Koho z nás by v té chvíli například napadlo ověřovat reálné rozměry místností a celkové rozlohy bytu či domu? „V kupní smlouvě bývá uvedena odchylka celkové reálné výměry od výměry projektové. Pokud je tato odchylka překročena, jednoznačně musí dojít k úpravě kupní ceny“ upozorňuje Ing. Tomáš Zima ze společnosti NEMOinspekt.

Inspektoři, kteří se zabývají kontrolou při převzetí bytu nebo domu odborně kontrolují zejména technické provedení a kvalitu zpracování bytu a jeho vybavení. Také samozřejmě funkčnost jeho částí i celku samotného. Je třeba se zaměřit i na soulad se standardem projektu, a pokud měli klienti objednávku na individuální změny, pak se podívat i na jejich dodržení. Je třeba kontrolovat kvalitu provedení povrchů stěn, stropů, podlahových ploch, všech obkladů a maleb. V rámci inspekce vnitřních instalací je nezbytné zjistit, zda jsou v pořádku všechna světla, zásuvky a vypínače, ale i vodovodní baterie a kohoutky, těsnost odkanalizování zařizovacích předmětů, odvětrávání kuchyně, koupelen a WC. Samostatnou kapitolou je kontrola funkčnosti topení.

Při každé takovéto inspekci se průběžně sepisuje seznam zjištěných závad a nedodělků, který se následně stává součástí protokolu o převzetí nemovitosti.
Ani inspektorům nestačí k dokonalé kontrole nemovitosti jen zkušené oko profesionála. „Naši inspektoři mají při inspekcích k dispozici nezbytné kontrolní vybavení. Jedná se například o vodováhy, laserový měřič vzdálenosti, klínek pro měření průhybů, zkoušečku napětí, nebo třeba měřidlo povrchové a vzdušné vlhkosti“ vysvětluje Tomáš Zima. A ještě dodává: „Jedině s pomocí toho správného technického vybavení je možno ověřit soulad reálného provedení nemovitosti s projektovou dokumentací a taktéž s platnou legislativou.“

Při přejímání také nezapomeňte na to, že k bytu mohou příslušet i další prostory, jako jsou garážová stání nebo sklepní kóje a i ty je třeba při přejímce zkontrolovat.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
www.totostudio.cz
Návrhy a realizace interiérů
Motto: "Návrh interiéru není jen na míru prostoru, ale především na míru zákazníkovi."

Stále více lidí dbá na kulturu svého bydlení a interiér svého domova chce zařídit vkusně a nápaditě. Pro někoho je to zábava, ale někteří neví, jak se orientovat na trhu s bytovými doplňky a jak sladit jednotlivé styly a materiály. Výsledek pak nemusí odpovídat vysněným představám. Dnes již není neobvyklé využít služeb odborníka. S pomocí bytového designéra se vyvarujete zbytečných chyb a výdajů. Výsledkem bude skvělý interiér s řadou důmyslných detailů.

Hledáte bytového designéra?
Nabízíme kompletní služby interiérového designéra. Od návrhů dispozičního řešení, 3D grafický návrh v plnobarevném provedení, přes technické výkresy, po zajištění instalace na klíč. Jednotlivé služby lze sjednávat jednotlivě a individuálně upravovat.

Podobné články

Stůl jako střed našeho bytu

Jídelní stůl je důležitou součástí interiérového zařízení. Kolem stolu se odehrává velká část našeho rodinného života. Sházíme se u něj s rodinou u dobrého jídla, při posezení s přáteli, řešíme naše problémy a děláme důležitá rozhodnutí. Posezení u stolu pro nás bývá i způsobem relaxace. Psychologové dodávají, že společné stolování stmeluje rodinu.

Byt 3kk v Praze

Právě jsme dokončili interiér bytu 3kk v Praze. Zajímavé je především prostorové řešení obýváku s televizí na sádrokartonové příčce.  Moderní interiér doplňuje krb na biolíh. V kuchyni si povšimněte elegantního odsavače a v ložnici upozorňujeme na detail proužků na vestavné skříni. Jak se realizace povedla, posuďte sami.

Představujeme obývací pokoj v ořechové dýze

Obývací pokoj v přírodním materiálu dýhy odstínu ořech si vybrali rodiče dvou malých dětí na okraji Prahy.© 2022 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO