Zaostřeno na pohovky

 Když umisťujete pohovku do prostoru, řídíte se přitom nějakými univerzálními pravidly? Například kolik místa musí zůstat kolem sedačky, aby se do ní dalo vůbec usednout, jestli je třeba dodržovat nějakou vzdálenost od televize atd?

Umístění sedačky je zpravidla odvislé od orientace televize. Je ideální, pokud je ze sedací soupravy přímý výhled na její kvalitní sledování. Vzdálenost sezení od televize záleží na velikosti úhlopříčky. V současné době jsou trendem větší obrazovky, které sledujeme přibližně z trojnásobné délky její úhlopříčky.

Zejména v rodinných domech však řešíme polohu pohovky také vůči krbu. Zohlednit musíme estetický pohled na krb, ale také dostatečnou vzdálenost kvůli žáru při topení.

Rozměr a tvar sedací soupravy je limitován průchodem k ostatnímu nábytku – počítejme s průchodem alespoň 60cm u nižšího nábytku (např. vedle stolku), cca 80cm u vyšší skříně nebo zdi. Je nutné také  počítat s otevíráním oken a dveří např. na terasu nebo balkon.

Samostatnou kapitolou je umístění relaxačního posezení podle tradiční čínské filozofie feng shui, kdy zjednodušeně platí, že bychom v zádech neměli mít žádné dveře ani okna.


Jaké trendy, případně technologické inovace vás u sedaček v poslední době zaujaly? Čím?

 

V poslední době stále více využíváme relaxačních prvků sedacích souprav. Konkrétně jsou to opěrky hlavy, které jsou tvarovou a esteticky propracovanou součástí opěráku, ať už se jedná o ty přisazené nebo výklopné v horní části polštáře.

Do menších bytů používáme rozkládací pohovky s lůžkem pro trvalé spaní, které svou konstrukcí a materiálem matrace splňují požadavky na zdravé spaní.

Na sedací soupravy se používá řada různých potahových materiálů. Které z nich se snadno udržují a kterým by se například rodina s malými dětmi měla rozhodně vyhnout?

 

Z potahových látek rozhodně doporučujeme ty s nešpinivou úpravou. Snesou i pomalování od dětí a lehce se z nich odstraní nečistoty po domácích mazlíčcích. Stejně tak je asi každému jasné, že bílá sedačka se pro rodinu s dětmi příliš nehodí.

Při výběru je však nutné brát ohledy také na tzv. otáčky, což je míra odolnosti každé látky. Čím více otáček, tím je látka odolnější. Některé látky především se vzory jsou vhodné pouze na opěráky nebo polštáře.

Jak byste popsala ideální místo pro pohovku? Když zavzpomínáte, vybavíte si nějaký případ, kdy bylo těžké zvolit sedačku (a nebylo to kvůli příliš velkým nárokům klienta)?

 

Umístění sedačky by měl zohlednit již projektant při navrhování domu. Často k nám přijde zákazník s dispozicí obývacího pokoje, kde sedací souprava zakrývá balkónové dveře nebo je orientována do kuchyně místo k televizi. Jako konkrétní případ bychom mohli uvést obývák v novém bytě, kde jsme byli nuceni jedno okno zrušit, abychom vytvořili posezení alespoň pro tři osoby. Častou komplikací pro umístění sedačky bývají radiátory, jelikož jsou instalovány většinou právě tam, kde je jediná volná plocha pro pohovku. Někdy stačí zvolit takovou sedačku, která svým tvarem radiátor nezakryje, někdy však doporučíme radiátor posunout nebo zrušit.

Obecně se však dá říci, že naši zákazníci preferují pohodlné sedací soupravy ve tvaru do L s podnožkou, klasická křesla velmi často nahrazují velké taburety.

pro Hospodářské noviny Věra Tomíčková, Petr Tomíček www.totostudio.czPodobné články

Obrazem: bydlení pro mladou rodinu

Prohlédněte si zdařilou realizaci interiéru pro mladou rodinu ve středních Čechách. Přinášíme fotogalerii moderního interiéru.

Varná deska: plyn, nebo elektrika?

Rozhodujete se, jestli si pořídit plynovou, nebo elektrickou varnou desku? Přinášíme souhrnný přehled všech argumentů.

Přejímáte nový byt či dům? Pozor na skryté závady!

Kdo by se netěšil na okamžik, kdy si konečně půjde převzít své nové bydlení. Euforie nás v této chvíli však může zaslepit natolik, že přehlédneme závady, které nás mohou následně přijít velmi draho.© 2021 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO