Prostorová televizní sestava vyřešila nevhodnou dispozici obýváku

Paní Jana si nedávno pořídila nový byt. Po krátké době užívání si stále neví rady s obývacím pokojem. Již přes měsíc přemýšlí nad vhodnou dispozicí, která by zohledňovala použití rozkládací sedačky, malého jídelního stolku a jednoduché nábytkové sestavy u menší televize. Vejít by se měla i malá knihovna.

Návrhu interiéru se ujali Petr Tomíček a Věra Tomíčková z firmy totostudio.

„Největším problémem jsou dveře do ložnice“, říká Petr Tomíček. „V takto malém prostoru jsou obecně dveře uprostřed místnosti špatně umístěné. Bohužel v tuto chvíli s tím již nemůžeme nic dělat, nezbývá než se přizpůsobit a vymyslet co možná nejlepší řešení.“

Při umístění sedačky ke stěně společné s koupelnou by byl pohled přímo na dveře do ložnice, na protější rozdělenou stěnu se nevejde. Při průchodu do kuchyně by sedačka s konferenčním stolkem také překážela. Tím, že se dveře ložnice otevírají z místnosti a dle jejich typu by se je ani nepovedlo nenápadně zamaskovat, jelikož stále zůstává hloubka stavebního otvoru. Proto se designéři rozhodli pro variantu s umístěním nábytku do prostoru. Ve výsledku se tím podařilo prostor prakticky vyřešit a oddělit jídelní část.

„Jídelní stolek bychom si vzhledem k velikosti dovedli představit i v rohu kuchyně, kde by pro něj mohlo být místo, ale požadavek zněl jinak“, říká Věra Tomíčková.

Zástěna je tvořená subtilní sestavou dvou kontejnerů ve spodní části a polic pro knihy v horní. Důležité bylo, aby předěl s televizí nebyl příliš vysoký a nebránil průstupu světla do zadní části místnosti a přitom byl na televizi zachovaný výhled. Pohled proti oknu tolik nevadí, televize není tím hlavním v bytě a je možné zatemnit pokoj žaluziemi.

Rozkládací sedačka je umístěná na stěně opatřené originální tapetou se vzorem mozaiky. Na ní je zavěšená skleněná police pro drobnou dekoraci. Pro oživení a odsunutí od stěny (také z důvodu přístupu do ložnice při rozložení) je vedle sedačky v rohu umístěný delší květináč s vyššími štíhlými rostlinami. Na druhé straně pohovky je na zemi postavená solitérní lampa. Větší palma, která pokoj barevně vhodně doplní a oživí, je pod sestavou skříněk na stěně vedoucí ke kuchyni.

„Opět nám šlo o lehkost a subtilnost nábytku“, říká o originálním řešení Petr Tomíček.

Velmi zajímavým řešením je konferenční stolek. Jedná se o sériově vyráběný designový modul, který je možné otáčet kolem své osy. Snadno jej také bude možné odsunout v případě rozložení pohovky. Tvarově mu potom odpovídá kruhová deska jídelního stolu doplněná o vzhledem výrazné, ale materiálem odlehčené židle.

 

Tip designéra: Pokud je to jen trochu možné, oslovte designéra nebo architekta ve chvíli, kdy se zajímáte o byt ve výstavbě a můžete provádět větší či menší klientské změny. Vyhnete se tak problémům s mnohdy ne zcela dobře řešenými projekty. Dveře do ložnice by v tomto případě bylo vhodnější posunout ke stěně (tak, aby v ložnici zbylo místo pro vestavnou skříň) a nedělit již tak krátkou stěnu na dvě těžko využitelné části.

Věra Tomíčková, Petr Tomíček
návrhy a realizace interiéru
www.totostudio.czPodobné články

Deset praktických rad od bytového designéra

Stále více lidí dbá na kulturu svého bydlení a interiér svého domova chce zařídit vkusně a nápaditě. Pro někoho je to zábava, ale někteří neví, jak se orientovat na trhu s bytovým vybavením a jak sladit jednotlivé styly a materiály. Výsledek pak nemusí odpovídat vysněným představám.

Plánujete rekonstrukci domu nebo bytu?

Koupili jste starší dům nebo byt a jeho uspořádání nebo stav vám nevyhovuje? Nebo jste se po letech strávených ve stávajícím prostoru pro radikální změnu a tedy menší či totální rekonstrukci? V takovém případě se vám bude hodit řada rad od nejrůznějších odborníků.

Vyznáte se v nových energetických štítcích?

Téměř polovina celkové spotřeby energie a bezmála pětina spotřeby vody se v domácnosti připisuje domácím spotřebičům. Tento fakt zatěžuje nejen životní prostředí, ale kvůli stále rostoucím cenám elektřiny a vody i rodinný rozpočet.© 2022 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO